Śledztwo CBA: Aresztowania i Przeszukania w Sprawie Korupcji
Funkcjonariusze z Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Białymstoku prowadzą dochodzenie dotyczące przyjmowania korzyści majątkowych przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz kierowników przedsiębiorstw w latach 2019-2021. Korzyści te były oferowane przez zarząd firmy zajmującej się wydobyciem i produkcją wyrobów z naturalnych kruszyw.
Według Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w poniedziałek, 20 maja, aresztowano szesnaście osób, w tym współwłaścicieli firmy z branży wydobycia i produkcji wyrobów z naturalnych kruszyw. Wśród zatrzymanych znaleźli się także lokalni urzędnicy.
Przeszukania przeprowadzono w około 30 miejscach w czterech województwach, w tym w siedzibie firmy, domach zatrzymanych oraz urzędach na terenie woj. podlaskiego.
Zatrzymani zostali przewiezieni do Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku. Prokurator postawił im zarzuty na podstawie art. 228 k.k. oraz 229 k.k.
Aby zapewnić prawidłowy przebieg postępowania, prokuratura wnioskowała o tymczasowe aresztowanie siedmiu osób, w tym burmistrza Sokółki, na trzy miesiące.
Sąd Rejonowy w Białymstoku przychylił się do wniosków prokuratora, zarządzając tymczasowe aresztowanie sześciu podejrzanych. Wobec dwóch z nich, w tym burmistrza Sokółki, zastosowano „areszt warunkowy”, który może zostać zamieniony na poręczenia majątkowe w wysokości odpowiednio 70 tysięcy złotych i 1 miliona złotych. Ponadto burmistrz otrzymał zakaz opuszczania kraju i został zawieszony w obowiązkach służbowych.
Jednemu z podejrzanych sąd nałożył poręczenie majątkowe w wysokości 30 tysięcy złotych, zawieszenie w funkcji radnego oraz zakaz opuszczania kraju.
Pozostali podejrzani otrzymali nieizolacyjne środki zapobiegawcze, w tym poręczenia majątkowe od 20 tysięcy złotych do 2 milionów złotych, dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju z zatrzymaniem paszportu.
To pierwsza operacja CBA w ramach tego śledztwa, które nadal się rozwija.
W związku z zatrzymaniem Prezesa Zarządu Spółki Trakcja S.A. na polecenie Prokuratury Krajowej, firma wydała oświadczenie.
Trakcja S.A. to jedna z największych firm w sektorze budownictwa infrastrukturalnego i energetycznego w Polsce. Firma działa również w naszym regionie. W lipcu 2018 roku konsorcjum Trakcji PRKiI, Mostostalu Warszawa i PEUiM Białystok podpisało umowę na zaprojektowanie i budowę odcinków dróg ekspresowych S61 i S16 w powiecie ełckim. Kontrakt wyniósł ponad 557 milionów złotych netto.
Nieoficjalnie wiadomo, że śledztwo dotyczy także kilku mieszkańców gminy Olecko. Czekamy na oficjalne potwierdzenie tych informacji.
Komentarze