Jak rozpocząć kurs na prawo jazdy kategorii B?
Wybór Ośrodka Szkolenia Kierowców (OSK)
Pierwszym i jednym z najważniejszych kroków przed rozpoczęciem nauki jazdy samochodem osobowym, jest wybór odpowiedniego Ośrodka Szkolenia Kierowców. Od tej decyzji w dużej mierze zależeć będzie jakość szkolenia, a co za tym idzie – skuteczność w przygotowaniu do egzaminu państwowego w WORD (Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego). Na co warto zwrócić uwagę?
1. Reputacja szkoły nauki jazdy
Warto poszukać opinii w Internecie, a także zapytać znajomych o ich doświadczenia. Dobry Ośrodek Szkolenia Kierowców powinien wyróżniać się wysoką zdawalnością egzaminów WORD przez swoich kursantów. Tym pochwalić może się szkoła jazdy OSK Projekt Prawko, która od lat cieszy się renomą w Warszawie i okolicach. Oddziały OSK Projekt Prawko znajdziesz:
● w Warszawie (Piastów Śląskich 61, 01-494 Warszawa)
● w Markach (Okólna 7, 05-260 Marki).
Jazdy w OSK Projekt Prawko rozpoczynają się w atrakcyjnych dla kursantów – dobrze skomunikowanych – lokalizacjach:
● WORD Bemowo
● WORD Odlewnicza
● Marki.
2. Doświadczenie instruktorów nauki jazdy
Przed kursem na prawo jazdy kategorii B warto sprawdzić, jak długo szkoła działa na rynku i jakie doświadczenie mają jej instruktorzy. Doświadczeni nauczyciele nauki jazdy często potrafią lepiej przekazać wiedzę i umiejętności.
3. Stan techniczny samochodów we flocie OSK
Upewnij się, że szkoła nauki jazdy posiada nowoczesne, zadbane samochody. Nauka z wykorzystaniem dobrej klasy auta jest nie tylko przyjemniejsza, ale też bezpieczniejsza. Warto by OSK miało w swojej flocie samochody tej samej marki i modelu, co WORD, w którym planujesz zdać państwowy egzamin praktyczny.
4. Elastyczność harmonogramu kursu na prawo jazdy B
Wybierz szkołę nauki jazdy, która oferuje elastyczne godziny zajęć, dopasowane do twojego planu dnia. Zwróć także uwagę na dodatkowe udogodnienia np. możliwość odbycia jazd w weekendy czy rozpoczynanie jazdy z dobrze skomunikowanych lokalizacji.
5. Cena kursu na prawo jazdy kategorii B
Porównaj ceny różnych OSK, ale pamiętaj, że najtańsza opcja nie zawsze jest najlepsza. Warto zainwestować w dobrej jakości szkolenie, a nawet w jazdy doszkalające po zakończonym kursie prawa jazdy kategorii B. Pamiętaj również o:
● Kosztach ukrytych (dodatkowych) związanych na przykład z zakończeniem szkolenia – egzaminy wewnętrzne w OSK często są dodatkowym kosztem, zwłaszcza w przypadku niezaliczenia za pierwszym podejściem. W OSK Projekt Prawko egzaminy wewnętrzne są bezpłatne.
● Elementach składowych oferty kursu na prawo jazdy kategorii B – niektóre szkoły jazdy oferują tanie kursy kategorii B, ale bez licznych udogodnień czy z wieloma kosztami dodatkowymi, które będzie musiał ponieść kursant.
6. Dodatkowe udogodnienia w ofercie szkoły jazdy
Szkoły jazdy starają się przyciągnąć kursantów rozbudowaną ofertą. Udogodnieniami, które zachęcają do skorzystania właśnie z ich usług, są:
● Wykłady stacjonarne oraz dostęp do nowoczesnych platform e-learningowych;
● Długi czas dostępu do materiałów szkoleniowych – w Projekt Prawko można z nich korzystać nawet przez 120 dni;
● Możliwość odbycia egzaminu państwowego w WORD z wykorzystaniem auta z OSK – w Projekt Prawko dla samochodów ze skrzynią biegów jest to opcjonalne, a w przypadku automatów obligatoryjne (pierwsze podstawienie samochodu z automatyczną skrzynią biegów na egzamin w WORD jest bezpłatne).
Kurs na prawo jazdy kategorii B – poznaj najważniejsze formalności!
Przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy kategorii B należy wypełnić formalności urzędowe m.in. związane z założeniem Profilu Kandydata na Kierowcę. Bez niego nie można przystąpić do nauki jazdy!
1. Badanie lekarskie na prawo jazdy kategorii B
Kandydat na kierowcę powinien zgłosić się do lekarza medycyny pracy uprawnionego do badań kierowców. Jeśli chodzi o samo badanie, lekarz ocenia zdolność kandydata do kierowania pojazdami i wydaje stosowne orzeczenie lekarskie.
2. Założenie Profilu Kandydata na Kierowcę
PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę, to elektroniczny dokument zawierający dane osobowe kursanta oraz informacje o przebiegu kurs prawa jazdy kategorii B oraz egzaminowania. Jest on niezbędny do rozpoczęcia nauki w OSK, a także do późniejszego przystąpienia do egzaminu państwowego. Jak zatem założyć PKK? Wystarczy udać się do Wydziału Komunikacji, który jest tym właściwym dla miejsca zameldowania. Warto wiedzieć, że wygenerowanie PKK jest bezpłatne – inaczej jest w przypadku kosztów wyrobienia prawa jazdy, co wiąże się z opłatą urzędową w wysokości 100,5 zł.
Warto wiedzieć! Po założeniu PKK w systemie teleinformatycznym Wydziału Komunikacji można przystąpić do kursu w wybranej szkole jazdy.
3. Jakie dokumenty należy przygotować przy zakładaniu PKK?
● Wniosek o wydanie prawa jazdy
● Orzeczenie lekarskie
● Aktualne zdjęcie spełniające wymogi
● Dowód osobisty albo paszport – poświadczenie tożsamości urzędnikowi.
Pisemną zgodę rodziców albo opiekuna prawnego, jeśli masz 17 lat i niedługo skończysz 18 lat (pamiętaj, że w dokumencie rodzic albo opiekun prawny musi wyrazić zgodę na rozpoczęcie kursu i wydanie prawo jazdy. Ponadto rodzic/opiekun prawny musi podpisać taki dokument przy urzędniku).
CENNA WSKAZÓWKA! Założenie PKK przez Internet
Założenie PKK możliwe jest dzisiaj przez Internet! Niezbędny jest jednak profil zaufany na platformie ePUAP lub bezpieczny podpis elektroniczny.
Wsparcie pracowników OSK Projekt Prawko
Chcesz rozpocząć kurs na prawo jazdy kategorii B w Warszawie lub okolicach? Potrzebujesz wsparcia przy skompletowaniu niezbędnych dokumentów? Chcesz dowiedzieć się, jak dokładnie przebiega kurs: jego część teoretyczna i praktyczna, a także; czym jest egzamin wewnętrzny? A może masz sporo pytań dotyczących egzaminu teoretycznego i praktycznego WORD? Zadzwoń (506 200 323) do OSK Projekt Prawko i zapisz się na naukę jazdy samochodem osobowym już dziś!
Komentarze